ایران پروداک|مرکز تخصصی تحلیل آماری پایان نامه،کاهش تضمینی همانندجویی
ایران پروداک
بهزیستی معنوی

بهزیستی معنوی

مبانی نظری رشته روانشناسی
قیمت: ۲۵,۰۰۰ تومان
1191

مبانی نظری

نوع فایل: WORD 

منبع: دارد

پاورقی: دارد

تعداد صفحه: 17
مفهوم بهزیستی معنوی

در نظریه فروید، انسان متعارف و سالم کسی است که اولاً مراحل رشد روانی- جنسی را با موفقیت گذرانده باشد و در هیچ یک از مراحل بیش از حد تثبیت نشده باشد؛ ثانیاً توانایی «دوست داشتن» و «تولید کار» را نیز داشته باشد. از نظر او کمتر انسانی متعارف به حساب می‌آید و هر فردی به نحوی غیر متعارف است. هسته اصلی روان نژندی یا نوروتیک، اضطراب است و اضطراب مرحله اول نوروز است (فيست و فيست، 1392). هدف از روان درمانی در روانکاوی، ایجاد سلامت روانی است به این معنا که جایی که «نهاد» وجود داشته است، «خود» هم می‌تواند باشد؛ یعنی زمانی که یک انسان چه از روی فشار، چه از روی اجبار رفتار می‌کند، اگر سالم باشد، می تواند گزینه‌ها و کنترل‌هایی عاقلانه‌تر را جایگزین کند. سلامت روانی دارای دو جنبه است: یکی سازگاری با محیط بیرونی و دیگری سازش با محیط درونی. در نظر فروید تعامل و تعارض پویای سه ساخت «نهاد»، «خود» و «فراخود» تعیین کننده رفتار است و فردی از نظر روانی سالم است که بین سه سطح شخصیت وی تعادل برقرار باشد. در نهایت اینکه به نظر فروید عوامل مستلزم برای سلامت روانشناختی در افراد رشديافته در جوامع انساني نادر است و سلامت روانشناختی ایده‌آلی دست نیافتنی است (کورسینی، 2005).

به عقیده اریک اریکسون سلامت روانشناختی اصولاً نتیجه عملکرد قوی و قدرتمند «من» است. من عنوان و مفهومی است که نشان دهنده توانایی یکپارچه سازی اعمال و تجارب شخص به صورت انطباقی و سازشی است. «من» تنظیم کننده درونی روان است که تجاب فرد را سازماندهی می کند و در نتیجه از انسان در مقابل فشارهای نهاد و من برتر حمایت می‌کند. هنگامی که رشد انسان و سازماندهی اجتماعی به نحو متناسب هماهنگ شود، در هر کدام از مراحل رشد روانی-اجتماعی توانایی ها و استعدادهای مشخصی ظهور می‌نماید (فيست ، 1392).

بهزیستی معنوی

">ابعاد بهزیستی معنوی 

بهزیستی شامل جنبه های مختلف مادی ، روانی و معنوی است که جنبه معنوی آن برای انسان ضروری است بهزیستی معنوی دو عنصر وجودی ومذهبی را در بر می گیرد بهزستی معنوی مذهبی شامل ارتباط با یک قدرت متعالی است و بهزیستی وجودی که عنصری روانی – اجتماعی به شمار می رود بیانگر احساس فرد است از اینکه چه کسی است چه کاری و چرا انجام میدهد و به کجاتعلق دارد این دو بعددر عین جدا بودن با هم تعامل دارند و احساس سلامت معنوی و رضایت و هدفمندی را به وجود می آورند .( ورعی وهمکاران، 1396)

بهزیستی معنوی

بهزیستی معنوی تجربه معنوی انسان در دو چشم انداز بهزیستی مذهبی و بهزیستی وجودی است ، چشم انداز بهزیستی مذهبی که بر چگونگی درک افراد از سلامتی در زندگی معنوی شان ، هنگامی که با قدرتی بالاتر ارتباط دارند متمرکز است و چشم انداز بهزیستی وجودی بر نگرانی های اجتماعی و روانی افراد متمرکز است . سلامت وجودی در مورد اینکه چگونه افراد با خود جامعه یا محیط سازگار می شوند بحث می کند ( دستغیب و همکاران ، 2013)

بهزیستی معنوی

محصولات مشابه