ایران پروداک|مرکز تخصصی تحلیل آماری پایان نامه،کاهش تضمینی همانندجویی
ایران پروداک|مرکز تخصصی تحلیل آماری پایان نامه ،کاهش تضمینی درصد همانندجویی
پرسشنامه دانش مالی

پرسشنامه دانش مالی

پرسشنامه رشته مدیریت
قیمت: ۵,۰۰۰ تومان
309

پرسشنامه دانش مالی

نوع فایل: ورد (WORD)

مولفه: ندارد

نحوه نمره گذاری: دارد

منبع: دارد

قیمت: فقط 3000 تومان

تعداد صفحه: 4

پرسشنامه دانش مالی 

مفهوم دانش مالی

دانش به معنی درک و کاربرد اصطلاحات و مفاهیم مالی جهت تصمیم گیری های بی نقص در راستای تولید نتایج بهینه است( گرین ، 2013). بدین ترتیب که درک مفاهیم مالی، مهارت ها، انگیزش و اطمینان بکار گیری چنین دانش و درکی به منظور تصمیم گیری موثر در خصوص مسائل و مفاهیم مالی در راستای بهبود رفاه مالی افراد و جامعه و مشارکت در زندگی اقتصادی است( آریف، 2015)

دانش مالی در اختیار داشتن دانش و درک از مسائل مالی است، که به طور عمده در ارتباط با امور مالی شخصی استفاده می شود. دانش مالی اغلب مستلزم آگاهی از درستی تصمیم گیری های مربوط به برخی از زمینه های امور مالی شخصی مانند: املاک و مستغلات، بیمه، سرمایه گذاری، صرفه جویی به خصوص برای کالج، برنامه ریزی مالیاتی و بازنشستگی است (کیانوش و همکاران، ۱۳۹۳).

دانش مالی را درک از مسائل مالی تعریف نموده اند دانش مالی است عمدتا در ارتباط با مسائل مالی شخصی استفاده می شود. که اغلب مستلزم دانش درباره درستی تصمیم گیری های مربوط به امور مالی شخصی ویژه ای مانند املاک و مستغلات، بیمه، سرمایه گذاری، صرفه جویی (به خصوص برای دانشگاه)، برنامه ریزی مالیاتی و بازنشستگی می باشد . برخی صاحب نظران آن را شامل دانشی از مفاهیم مالی مانند ترکیب علاقه، برنامه ریزی مالی، مکانیزم های استفاده از کارت های اعتباری، روش صرفه جویی سودمند، حقوق مصرف کننده، ارزش زمانی پول، و غیره دانسته اند . تعریف استاندارد دانش مالی عبارت است از نداشتن سواد، مهارت، و اعتماد به نفس برای اتخاذ تصمیمات مالی سخته. محیط نهادی نیز نقش مهمی در تصمیم گیری های مالی دارد و بر انتخاب ها، و کمیت و کیفیت اطلاعات و محرک های مرتبط تاثیر بسیار دارد. دانش مالی، مورد توجه روزافزون دولت ها و سایر خط مشی گذاران دولتی است. پژوهش های انجام شده نشان می دهند که دانش مالی افراد و خانوارها، صرف نظر از میزان درآمد و تحصیلات، بسیار پایین است، اما در میان گروه های کم درآمد و با تحصیلات پایین، میزان آن، بسیار کمتر است. به نظر می رسد حتی مالکان سهام و معامله گران دارایی های مالی نیز در پی ارتقای سطح دانش مالی خود نیستند (اسدی، 1396: 5)

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه دانش مالی را برای افراد زیر 15 سال این گونه تعریف کرده است:|

"دانش مالی عبارت از دانش و درک مفاهیم و مخاطرات مالی و مهارت ها، انگیزش و اطمینان برای به کار بستن چنین دانش و درکی، به منظور اتخاذ تصمیم های اثر بخش در طیفی از زمینه های مالی برای بهبود رفاه مالی افراد و جامعه و همچنین برای توانمندسازی در جهت مشارکت در زندگی اقتصادی است"

همین سازمان دانش مالی برای بزرگسالان را ترکیبی از آگاهی، دانش، مهارت، گرایش و رفتار لازم برای اتخاذ تصمیم های مالی مناسب و نهایتا دستیابی به رفاه مالی فردی" تعریف کرده است.
دانش مالی


محصولات مشابه